Geofit Sera

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalara Genel Müdürlüğü’ne bağlı Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesindeki “Türkiye Geofit Bahçesi” Türkiye’nin ilk ve tek geofit bahçesi.

Yalova’da bulunan bahçe, toplamda 20 bin metre kare alan üzerine kurulan dünyanın ılıman iklim kuşağındaki en büyük Geofit Bahçesi olma özelliğini de taşıyor.

10 milyon liranın üzerinde yatırımın yapıldığı geofit bahçesinde; Ağrı Dağı’ndan esinlenerek oluşturulan 450 metrekare Geofit Sergileme alanı, 500 metrekare Alpin Sera, Bin 118 metrekare Çoğaltma ve Yetiştirme seraları, 500 metrekare idari bina, 17 bin 400 metrekare açık Geofit Bahçesi, 2 bin 600 metrekare kapalı alan yer alıyor.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz, Enstitünün bahçe kültürleri alanında önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirterek, “Türkiye Geofit Bahçesi”nin de bu çalışmalardan biri olduğunu kaydetti.

Bu bahçenin kendi alanında, tür açısından en zengin bahçesi olduğunu ifade eden Boz, bu sürecin kolay olmadığını ve yurdun dört bir yanından toplanan yumrulu ve sopanlı bitkilerin burada koruma altına alındığını söyledi.

Proje Yöneticisi Erdal Kaya ise, bu projeye 2000’li yıllarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteği ile “Türkiye Şakayıklarının Kültüre Alınması ve Islahı” konulu bir proje ile başladıklarını anlattı. Kaya, Türkiye’nin ilk çeşitlerini bu şakayık bu projesi ile geliştirdiklerini vurguladı.

Bu projeden hemen sonra yine aynı ekiple Türkiye geofitlerinin tamamını kapsayan bir projeye başladıklarını ifade eden Kaya, proje kapsamında Türkiye’nin tamamının gezilerek, 1000 takson, 850 türünün toplandığını söyledi.

Kaya, bütün bu çalışmaların sonunda 1000 tür ve bin 200 taksonla dünyada ılıman iklim kuşağının en fazla geofitine sahip “Türkiye Geofit Bahçesi”nin kurulduğunu belirtti.

Yurtdışında özellikle orkidelerin tür sayısının çok fazla olduğunu ifade eden Kaya, 400 tür tropik orkide ithal edildiğinde bu bahçenin dünyanın en fazla türüne sahip bahçesi olacağın vurguladı.